Tanel Joamets

14.09.1968, Tartu

Eesti Interpreetide Liidu liige (2001)

Rahvusvahelise Eduard Tubina Ühingu liige (2000)


Tanel Joamets on õppinud klaverit õpetajate Vassili Vesselovi ja Anu Antzoni juures Tartu I Lastemuusikakoolis (1983) ja Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis (1989) ning professor Valdur Rootsi juures Eesti Muusikaakadeemias (1994). Olulised olid ka improvisatsiooniõpingud muusikaakadeemias Anto Petti juures. 1998. aastal täiendas Tanel Joamets end Londonis Guildhall School of Music and Drama’s.


Alates 1994. aastast töötab Tanel Joamets klaverieriala ja improvisatsiooni õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja alates 1997. aastast ühtlasi Elleri-nim. Tartu muusikakoolis.


Konkursid:

Griegi-nimeline konkurss (Tallinn, 1993) –  II preemia

Vabariiklik pianistide konkurss (Tallinn, 1994) – III preemia

I Rahvusvaheline Aleksandr Skrjabini nimeline pianistide konkurss (Nižni-Novgorod, 1995) –  diplom

II Rahvusvaheline Aleksandr Skrjabini nimeline pianistide konkurss (Moskva, 2000) – V preemia

Moodsa Kultuuri Konkurss (Düsseldorf, 1996) koos ansambliga Ekstemporistid – eripreemia 


Preemiad:

Tartu Kultuurkapitali Aastastipendium 2001

Eesti Kultuurkapitali Interpreedi Aastastipendium 2010

Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupi aastapreemia Tartumaa Kultuuripärl 2015


Tanel Joamets on andnud  soolokontserte Saksamaal, Soomes, Rootsis, Hollandis, Lätis, Valgevenes, Itaalias, Austrias, Gruusias, Aserbaidžaanis, Türgis. Pärast preemiavõitu Moskvas 2000. aastal esineb ta igal aastal paljudes Venemaa linnades (ja Kasahstanis), keskmiselt on tal olnud kaks turneed aastas. Kontserdid on ulatunud üle terve Venemaa enam kui sajasse linna Murmanskist Kislovodskini, Kaliningradist Kamtšatkani, ka suurlinnadesse nagu Moskva, Kaasan, Rostov, Ufaa, Perm, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Habarovsk, Vladivostok, Minsk, Almatõ. Igal pool on olnud väga soe vastuvõtt ning on kutsutud tagasi esinema. Ka arvustused on kõikjal olnud väga positiivsed, erilist kiitust on pälvinud Skrjabini-interpretatsioonid.


Ta võlub kuulajaid oma kordumatusega. Ja hämmastava loomulikkusega.

Ja asi ei ole siin ainult vormi selguses ja detailide peensuses, vaid selles kuidas tema mõistus pingeliselt resoneerib oma leidudega. See paneb kuulajad kaasa mõtlema, muudab nad kaasosalisteks, mitte vaid jälgijateks. /.../ Tanel Joametsal on rikkalikuim kõlapalett: pimestav-kirkast ja raskest-pingelisest fortest kõige peenemate piano varjunditeni. Sellise piano, mille puhul hinge kinni hoides kuulad, kuidas väreleb muusika hing. /.../ Ta kehtestab võimukalt omaenda ajakulgemise, see annab talle hämmastava vabaduse, justkui ta improviseeriks.“ (Kultura Nr. 34, Moskva, 7.-13. IX 2000, Karina Kagramanova)


Küllap on paljud mõelnud mõne oma lemmikraamatu järgi tehtud filmi vaadates: pole üldse selline, nagu mina seda ette kujutan või just selline, nagu lugedes ette kujutasin. Veelgi harvem tuleb mõnd muusikateost kuulates pähe: just nii esitatud, nagu ma seda ette kujutan! Aga nii ma mõtlesin Tanel Joametsa kontserdil raekojas 25. III Skrjabini esimest nelja sonaati kuulates. /.../ Tanel Joamets on selle kitsa ja kauni valdkonna tõeline spetsialist. Vahel koged kontserdil, et esineja teeb justkui kõik õigesti ja professionaalselt, täpselt ja musikaalselt, aga – imelik küll, see ei haara kaasa. Joametsa kontsert tol päeval oli küll täiesti “elav asi”. Kõik pulbitses, kogu aeg oli huvitav, tähelepanu oli pidevalt haaratud. Seekordse, eriti raske kava esituses õnnestus tal järsku kõik oma tugevad küljed ühendada täiuslikuks ja elavaks lõpptulemuseks.“ (Sirp 7. IV 2006, Ia Remmel)


Tanel Joametsa esituses oli tuld, tehnilist taset ja poeetilist veenvust. Kontsert oli nagu üks sügav hingetõmme. /.../ Pianist kõndis kõla- ja tempovalikutes ajuti noateral, aga parimatel hetkedel sai just selleset riskantsest kõndimisest esituse poeetiline rosin. Nii tulist ja pühendunud sisseelamist pole kontserdilavalt tükk aega kuulda olnud.“ (Postimees 11. VI 2002, Evi Arujärv)


Joametsa kõlapalett  on väga lai, ulatudes vaevukuuldavast (ent ometi helisevast!) pianissimo hingusest kuni kõrvulukustava fortissimo’ni. Just kõla, eriti piano värvide rikkus ja hingestatus on see, mis kütkestab mind Joametsa mängu puhul kõige rohkem. Tekkis mulje lausa arhitektoonilisest helimaailmast: justkui riputaks pianist helisevaid kõlapilvi ja sambaid õhku ning ehitaks neist õhulisi losse. Sellesarnast kuulajat endasse haaravat kõlade labürinti  olen kogenud veel näiteks Arkadi Volodosi Skrjabini-esituses. /.../ ...täiesti lummasid Debussy „Prelüüdid”! Siin pääses täiel määral maksvusele Joametsa suurim anne: manada silme ette pilte, lõhnu, puudutusi. Ühtäkki hajus klaver, saal oma valgete sammastega, kogu reaalsus – oli vaid hubisev, värelev, sillerdav kõlade maailm.“ (Sirp 8. IV 2009, Kadri-Ann Sumera)


Tanel Joamets on esitanud Skrjabini, Rahmaninovi, Mozarti, Raveli, Griegi ja Schnittke klaverikontserte mitmete Eesti ja Venemaa orkestritega. Ta on toonud esiettekandele eesti heliloojate teoseid: Tõnu Kõrvits (Head ööd, 1998, koos Maano Männi ja Leho Kariniga; Talve tee, 2004), Jüri Reinvere (Interrupted destinies, 1997, koos Maano Männi ja Leho Kariniga), Lepo Sumera (To Reach Yesterday, 1993, koos Georg Pederseniga; Lisapala, 1993, koos Toomas Vavilovi, Jana ja Mihkel Peäskega). Samuti on ta aktiivne algatama kammermuusikaprojekte, viimaseil aastail sagedamini Soomes Oulu sümfooniaorkestri kontsertmeistrina töötava viiuldajast venna Lasse Joametsaga.


Tanel Joamets on edendanud Tartu muusikaelu: esinenud ise Tartu erinevates saalides, samuti algatanud ja korraldanud klaverimuusikakontsertide sarju Tartu Ülikooli aulas eesmärgiga pakkuda Tartu publikule võimalust kuulda eredaid ja omapäraseid kunstnikke-pianiste. Hooajal 2007/2008 toimus tema organiseerimisel sari Pianissimo, 2008/2009 Valge klaver, neil mängisid nii eesti kui ka välismaised pianistid. Samuti oli ta Tartus toimunud rahvusvahelise improvisatsioonilise muusika festivali IMPROVIZZ idee autor, kunstiline juht ja üks esinejatest aastail 2000 – 2006. Ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupilt kultuuriedendaja preemia (2007). „Joamets oskab leida võimalusi, mille kaudu end kunstnikuna väljendada. Samuti oskab ta pakkuda seda teistele pianistidele, pidades eriti hoolikalt silmas just kohalikke kolleege ja olles tänuväärne kõrgetasemeliste klaverimuusika-sarjadele eestvedaja.“ (Sirp 26. IX 2008, Nele-Eva Steinfeld)

.

Tanel Joamets on teinud koostööd Tartu Akadeemilise Meeskooriga (dir. Alo Ritsing). Osalenud teatrietendustes: Tuleingel (Estonia, 1998), Wolfgang Amadé Mozart (Vanemuine, 2000), Mädarõikamaa (2001); Maskid (2002).

Avaldanud Sirbis arvustusi, pälvinud Sirbi aastapreemia (1995).